niedziela, kwiecień 28, 2024
czwartek, 21 wrzesień 2023 15:55

Pędzel do pudru — jaki wybrać i jak go używać?

Pędzel do pudru Pędzel do pudru freepik

Trudno wyobrazić sobie dobry makijaż bez pudru. Kosmetyk ten pełni kilka funkcji: zapobiega błyszczeniu się cery; wyrównuje koloryt; utrwala i chroni makijaż przed rozmazywaniem; czasami rozświetla. Finalny efekt zależy zarówno od rodzaju pudru, który zastosujemy, jak i od doboru odpowiedniego aplikatora. Dowiedz się, jak wybrać pędzel, który pozwoli uzyskać upragniony rezultat.

 

Ogólne zasady

Przede wszystkim pamiętajmy, że puder jest kosmetykiem nakładanym na relatywnie dużą powierzchnię twarzy. Zazwyczaj wybieramy więc pędzel sporych rozmiarów, zaokrąglony i „puchaty”. 

Kupując pędzel do pudru, zawsze zwracaj uwagę na jakość jego wykonania — to najważniejsze kryterium. Trzonek powinien dobrze leżeć w dłoni, nie być zbyt lekki, ani zbyt ciężki (świetnie sprawdzają się trzonki drewniane). 

Przyjrzyj się, czy skuwka jest dokładnie zamontowana, w przeciwnym wypadku pędzel szybko zacznie tracić objętość. Włosie powinno być starannie wyprofilowane, równej długości, jednolite.

Pędzel syntetyczny czy naturalny?

Pytaniem najczęściej zadawanym przez początkujące adeptki sztuki makijażu jest „czy lepiej wybrać pędzel z włosia sztucznego, czy naturalnego?”. Omówmy krótko cechy obydwu rodzajów pędzli.

Włosie naturalne pozyskiwane jest na ogół z sierści takich zwierząt jak wiewiórki, kozy czy łasice, w związku z tym takie pędzle nie nadają się dla wegan i weganek. Zdarza się także, że powodują reakcje alergiczne u osób uczulonych na sierść. Ich główną zaletą natomiast jest fakt, że dzięki porowatej strukturze nabierają więcej produktu sypkiego, jakim jest puder. Pozwala to na szybsze i bardziej równomierne rozprowadzanie kosmetyku na twarzy. 

Pędzle z włosiem syntetycznym zwykle są nieco tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu, niż naturalne. Nylonowe czy poliestrowe włosie nabiera mniej pudru, co może być zarówno wadą jak i zaletą. Dzięki temu możesz stopniować krycie, dokładając kolejne warstwy kosmetyku, makijaż jednak trwa dłużej i wymaga więcej cierpliwości. Sztuczne włosie oznacza oczywiście, że pędzel jest wegański. 

Decydując się na jeden lub drugi rodzaj pędzli, kieruj się przede wszystkim własnymi preferencjami i efektem, który chcesz osiągnąć. 

Czy kształt ma znaczenie?

Wybierając pędzel do nakładania pudru, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj włosia, ale także na jego kształt. 

Najbardziej popularne są pędzle duże, puchate, zaokrąglone. Pozwalają na łatwą i szybką aplikację pudru na całej twarzy lub większej powierzchni, jak dekolt. Bardziej owalny, lekko spłaszczony i mniejszy pędzel sprosta zadaniom wymagającym większej precyzji, takim jak utrwalenie pudrem korektora pod oczami czy zmatowienie skrzydełek nosa. 

Specyficznym kształtem charakteryzuje się pędzel kabuki, którego używamy do pudru i podkładu mineralnego. Kabuki ma szeroką, lekko zaokrągloną główkę z krótkiego włosia, która pomaga uzyskać mocne, lecz naturalnie wyglądające krycie. 

Jaki pędzel do jakiego pudru?

Decydując się na konkretny pędzel, warto także mieć na uwadze rodzaj pudru, którego zamierzamy używać. Zastanów się, czy pędzelek posłuży Ci do produktu sypkiego, czy w kamieniu. A może najczęściej stosujesz puder mineralny? 

W przypadku pudrów sypkich najlepiej sprawdzają się pędzle duże, o niezbyt zbitym włosiu. Pozwalają delikatnie omieść skórę „mgiełką” produktu. Takie pędzle świetnie nadają się także do aplikowania sypkiego pudru rozświetlającego na duże partie skóry.

Pudry mineralne również mają z reguły formę sypką. Jak już wiesz, przy ich aplikacji lepiej jednak sprawdzi się pędzel typu kabuki. Jego gęste, lecz krótkie i zbite włosie pozwala lepiej „wbić” produkt w skórę. Dzięki temu cera po użyciu kosmetyku mineralnego nabiera jednolitego odcienia i jest ładnie zmatowiona. 

Pędzlem możemy również nakładać puder prasowany. Poręczny, zamknięty w małym pudełeczku, zazwyczaj jest wyposażony w puszek czy gąbeczkę do aplikacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby korzystać z pędzla. Prasowany puder zwykle zawiera więcej pigmentu i jest „cięższy”, przez co łatwo nałożyć go zbyt dużo, uzyskując nienaturalny efekt czy smugi. Pędzel syntetyczny nabiera mniej produktu, więc przy jego użyciu łatwiej unikniemy nałożenia nadmiaru kosmetyku. W przypadku pudrów prasowanych często używanych poza domem, świetnym rozwiązaniem może okazać się niewielki pędzel o krótkim trzonku, który łatwo zmieści się w kosmetyczce.