piątek, marzec 29, 2024
wtorek, 10 grudzień 2013 23:06

Uciążliwe zatoki

Leczymy zatoki Leczymy zatoki Fotomedia

Ból głowy w okolicy czoła i nosa podczas schylania? Łzawiące oczy? Nieustannie zatkany nos? Tak, to prawdopodobnie chore zatoki.  Jest wtorek, czujemy, że łapie nas przeziębienie ale zamiast pozostać w domu dzień lub dwa biegniemy. To zawieźć dziecko do przedszkola, to na zebranie w pracy, to na zakupy. Nie mamy czasu poleżeć i się wyleczyć.

Kiedy zaniedbamy przeziębienie, może dojść do zapalenia zatok przynosowych. W takim wypadku wyżej wymienione objawy są nieustępliwe, a oddychanie czy schylanie staje się sporym problemem. Jeśli nie będziemy walczyć z zapaleniem zatok, dojdzie do ostrego stanu zapalnego, na leczenie którego L4 napewno już będzie niezbędne. Jak do tego nie dopuścić?

Leczenie zatok zaczynamy oczywiście od domowych sposobów. Warto postawić na standardowe inhalacje z solanki bądź ziołowe z dodatkiem olejków eterycznych, np. eukaliptusowego bądź kamforowego, które posiadają działanie przeciwbakteryjne i rozgrzewające, a zarazem otulą mieszkanie ładnym zapachem. Unosząca się para wodna oczyszcza zatoki i sprawia, że dzięki odpowiedniemu nawilżeniu można odzyskać swobodę oddychania. Równie pomocny okazuje się także gorący prysznic. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stan nawilżenia powietrza w mieszkaniu. Zbyt wysuszone sprzyja częstszemu zachorowaniu na infekcje górnych dróg oddechowych, a w konsekwencji i nawrót zapalenia zatok. Dlatego warto zainwestować w specjalistyczny nawilżacz powietrza.

Bywają przypadki, gdzie niestety domowe sposoby zawodzą. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, musimy wybrać się do laryngologa, który przepisze tzw. sterydy zwiewne. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych wykonywane jest profesjonalne płukanie zatok. W ostateczności... konieczne jest zabiegowe leczenie zatok za pomocą antrostomii albo funkcjonalna endoskopowa operacja zatok. 

Tak więc dbajmy o siebie, ponieważ zdrowie jest najważniejsze!