czwartek, marzec 28, 2024
środa, 19 październik 2016 15:40

Grzybica pochwy – co robić, gdy się pojawi?

Grzybicę pochwy, inaczej kandydozę lub drożdżycę pochwy, wywołują drożdżaki Candida. Większość kobiet choruje na nią przynajmniej raz w życiu. Jeśli podejrzewasz, że zapadłaś na infekcję grzybiczą, skonsultuj się z ginekologiem. Kandydozy pochwy leczy się lekami grzybiczymi, podawanymi miejscowo lub doustnie.

Grzybica pochwy – przyczyny i objawy

Zazwyczaj do grzybicy pochwy przyczyniają się mikroorganizmy, które zawsze bytują w pochwie – w niedużej liczbie zasiedlają drogi rodne również wtedy, gdy jesteś zdrowa. W pewnych warunkach jednak zaczynają nadmiernie się namnażać i prowadzą do tzw. samozarażenia. Infekcji sprzyjają stany obniżonej odporności i brak równowagi mikroflory pochwy.

W prawidłowej florze pochwy dominują dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego, które zapewniają środowisku bezpieczny, kwaśny odczyn. Kiedy ich ubywa, pojawiają się problemy. Ich miejsce szybko zajmują grzyby chorobotwórcze, które wykorzystują osłabione mechanizmy obronne dróg rodnych i wywołują zakażenie.

Grzybica pochwy objawia się w charakterystyczny sposób. Możesz cierpieć z powodu swędzenia, bólu, podrażnienia pochwy oraz serowatych, białych upławów. W przebiegu kandydoz występuje także dyspareunia – czyli ból podczas stosunków płciowych i dysuria – bolesne oddawanie moczu z towarzyszącym uczuciem pieczenia.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy zawsze powinna wzbudzić czujność – jeśli widzisz, że ostatnio wyraźnie zmieniła kolor, zapach lub konsystencję, zarejestruj się do lekarza. Grzybicę pochwy diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentką, badania ginekologicznego, czasem zleca się również wymaz z pochwy wraz z hodowlą.

Kandydoza pochwy – jak leczyć i zapobiegać?

Drożdżyce pochwy leczy się lekami przeciwgrzybiczymi o szerokim spektrum działania. Jeśli dotknęła Cię niepowikłana grzybica, zapewne wystarczą leki podawane miejscowo (np. globulki dopochwowe, maści), ale w pewnych przypadkach (zwłaszcza przewlekłych, nawracających kandydoz) konieczne okazują się także leki doustne.

Lekarz może przepisać Ci doustny lub miejscowy nifuratel, czyli syntetyczny chemioterapeutyk – szczególnie skuteczny w zakażeniach Candida albicans. Lek istotnie przyspiesza leczenie zakażeń intymnych i zapobiega ich nawrotom. Co więcej, nie niszczy pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego i nie narusza fizjologicznej flory pochwy. Leki z nifuratelem do aplikacji miejscowej zawierają również nystatynę, która zwiększa siłę działania obu substancji.

Kandydoza pochwy na ogół nie przenosi się drogą płciową, jednak istnieją przypadki, w których leczeniem należy objąć też partnera. Jeśli doskwierają Ci nawracające lub przewlekłe grzybice pochwy, zasugeruj parterowi konieczność konsultacji ze specjalistą. Oczywiście terapii zawsze muszą poddać się mężczyźni, u których wystąpiły objawy zapalne, np. zaczerwienienie, swędzenie, podrażnienie okolic intymnych.

Dbaj o profilaktykę grzybiczych zakażeń pochwy, zwłaszcza jeśli mają tendencje do nawrotów. Noś wygodną, przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin, używaj właściwych kosmetyków do higieny intymnej o neutralnym pH, postaraj się jak najrzadziej wychodzić na basen i stosuj zdrową dietę, ograniczającą spożycie cukru.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik