piątek, kwiecień 19, 2024
czwartek, 11 grudzień 2014 10:22

Dieta makrobiotyczna przy osteoporozie

Wśród popularnych diet odchudzających stosowanych na całym świecie można wyróżnić dietę makrobiotyczną, skonstruowaną przez George`a Oshawę, na podstawie klasyfikacji produktów spożywczych na dwie części - Yin i Yang. Część Yin odpowiada za słodkie, przyjemne dla podniebienia smaki, a część Yang za smaki słone. Obie części powinny znaleźć się w diecie makrobiotycznej. Nie jest ona jednak zalecana u osób cierpiących na osteoporozę.

 Na czym polega dieta makrobiotyczna?

Zadaniem diety makrobiotycznej jest detoksykacja organizmu człowieka i zmniejszenie masy ciała. W ciągu dwóch tygodni jej restrykcyjnego stosowania można schudnąć około 5 kg. Stosując dietę makrobiotyczną należy odpowiednio ułożyć proporcje między pierwiastkami Yin i Yang w menu, co pozwoli na zniwelowanie wielu dolegliwości oraz na walkę z nadwagą. Pierwiastek Yin to głównie słodycze, nabiał i owoce, a Yang - mięso, jaja i sól oraz przyprawy. Nadużywanie w diecie jednego z pierwiastków - żeńskiego Yin czy męskiego Yang nie wpływa korzystnie na układ nerwowy, wagę i samopoczucie człowieka. Częściej choruje on na takie choroby jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Dieta makrobiotyczna polega na wyeliminowaniu ze swojej diety:

-mięsa zwierząt, w tym drobiu,
-jaj,
-nabiału,
-cukru i produktów słodkich,
-soków owocowych,
-kawy i herbaty czarnej,
-owoców tropikalnych.

Sporadycznie w codziennym jadłospisie mogą pojawiać się ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, warzywa i owoce, glony i wodorosty. Tłuszczem dopuszczalnym w diecie makrobiotycznym pozostaje oliwa z oliwek, a jej podstawą jest brązowy ryż, pszenica, jęczmień, owies i kukurydza. Dieta jest bogata w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Pobudza do pracy jelita, dzięki czemu organizm oczyszcza się z toksyn i chudnie.

Dlaczego nie w osteoporozie?

Osteoporoza objawia się zbyt małą zawartością wapnia w kościach pacjenta. Jeśli na dodatek prowadzi on dietę makrobiotyczną, która jest uboga w wapń, albo w ogóle nie uwzględnia tego pierwiastka w codziennym jadłospisie, stan chorego może się jedynie pogarszać. Dodatkowo, wykluczenie z diety produktów odzwierzęcych prowadzi do niedoboru pełnowartościowego białka, witaminy B12 czy żelaza, co skutkuje anemią (niedokrwistością), zmęczeniem i dużym osłabieniem organizmu, który staje się znacznie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia.

Brak witaminy D w diecie, która w naturalnej postaci występuje w warzywach i owocach, powoduje, że u pacjenta osłabia się proces wchłaniania wapnia i innych składników mineralnych, ważnych dla zachowania swoistej równowagi organizmu. Jego kości stają się słabe i bardziej narażone na złamania. Dieta makrobiotyczna stosowana przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do osteoporozy u osób nawet w młodym wieku i do powstania nieodwracalnych deformacji kostnych.

Zatem pamiętać musimy, że nie każda dieta jest właściwa dla każdego, najlepiej taką dietę skonsultować z diabetologiem.

Publikacja przy udziale portalu http://www.drogapozdrowie.pl/

Media