piątek, kwiecień 19, 2024
poniedziałek, 19 grudzień 2016 17:10

Asymetria szyi – nie czekaj, wykonaj bezinwazyjne badanie

Zaobserwowana asymetria szyi, a do tego wyczuwalne zgrubienia w jej obrębie czy powiększone węzły chłonne, powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad, a następnie skieruje na badania celem postawienia diagnozy. Na jej podstawie zadecyduje o sposobie leczenia. Najczęściej stosowaną i najdokładniejszą metodą diagnostyczną w tym wypadku jest USG szyi. Na czym polega? Jak się do niego przygotować? Jakie odpowiedzi daje to badanie?

Co to jest USG szyi?

Badanie ultrasonograficzne szyi to dająca wyraźny obraz tego narządu i jego obszaru metoda z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Jest ona całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna. Można powtarzać ją dowolną ilość razy, bez szkodliwych czy ubocznych konsekwencji dla pacjenta, a także wykonywać u kobiet w ciąży.

Badanie odbywa się w pozycji leżącej z lekko odchyloną do tyłu głową i odsłoniętą całkowicie szyją. Do badania należy zdjąć wszelkie ozdoby jakie nosimy na szyi. Odzież badanego zostaje zabezpieczona ligniną przed ewentualnym zabrudzeniem. Do USG szyi nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Całe badanie trwa od 15-20 minut. Nie istnieją też żadne przeciwwskazania do jego wykonania. Nie ma również skutków ubocznych.

Kiedy wykonać USG szyi?

Istnieje szereg przyczyn, na podstawie których możemy zostać skierowani na USG szyi. Najczęstsze z nich to: powiększenie obwodu szyi oraz wyczuwalny guz, często z deformacją szyi. Są to jednocześnie te objawy, które powinny skłonić nas do samodzielnego wykonania u siebie tego badania. Na liście wskazań do USG szyi znajdują się również:

  • zmiany zapalne (ropień, powiększenie węzłów chłonnych),
  • guzy łagodne i złośliwe;
  • przewlekłe: chrypa i kaszel;
  • ogólna ocena narządów szyi;
  • objawy nad – i niedoczynności gruczołu tarczowego,
  • uczucie duszności.

Poza tym badanie to zlecane jest również w przypadku, gdy chory cierpi na silny ból w jamie ustnej bądź w gardle - promieniujący aż do ucha.  

USG szyi to nie tylko doskonałe narzędzie diagnostyczne. Stosuje się je również przy ocenie:

  • układu chłonnego szyi;
  • postępów przy chemioterapii.

Ponadto jest ono używane jako metoda pomocnicza przy biopsji.

 

Jakich informacji dostarcza badanie?

Ultrasonografia szyi pozwala na dokładną ocenę narządów znajdujących się w szyi. Ponadto służy do oceny zmian w obrębie gardła. Na podstawie uzyskanego obrazu specjalista dokonuje analizy wszelkich nieprawidłowości w obrębie tarczycy, węzłów chłonnych oraz przygląda się dokładnie strukturze ślinianek. Dzięki niemu łatwiej i szybciej można wykryć obecność nowotworów w tych obszarach, jak np. rak tarczycy oraz podjąć odpowiednie leczenie.

Ze względu na bezinwazyjność oraz pełne bezpieczeństwo, USG szyi może być wykonywane także profilaktycznie oraz celem ustalenia postępów zastosowanego leczenia. Wtedy badanie wykonywane jest okresowo zgodnie z zaleceniami lekarskimi, a dotyczy ono głównie takich schorzeń, jak:

  • choroby tarczycy - wole guzkowe, nadczynność, niedoczynność, zapalenie tarczycy,
  • choroby związane z powiększeniem węzłów chłonnych szyi;
  • choroby ślinianek;
  • zmiany miażdżycowe naczyń szyjnych.

Badanie ultrasonograficzne to narzędzie dające dokładny wgląd w stan faktyczny narządów, w obrębie których pojawiają się określone zmiany. W przypadku USG szyi ocenie podlegają: węzły chłonne, tarczyca, ślinianki. Jest to prosta i niezwykle dokładna metoda, która pozwala na szybkie dotarcie do sedna problemu zdrowotnego, z jakim boryka się pacjent oraz rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Szeroki zakres badań USG - w tym szyi - wykonują na przykład specjaliści z Gabinetu USG w Warszawie.

Źródło: Badania USG - GabinetUSG.com.pl